پرینت ایمیل

معاون سیاسی فرماندار ساری خبرداد
کد مطلب : ۲۷۲۱  / گروه : اخبار / ۱۵ آبان ۱۳۹۶  /  بازدید : ۴۵۹
معاون سیاسی فرماندار ساری گفت: نمایشگاه کتاب ساری از بیستم آبان ماه به مدت یک هفته برگزار می شود.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ساری، اسماعیل حسن زاده در سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مرکز استان، اظهار کرد: وضعیت کتابخوانی در کشور برای همه روشن است و با آسیب هایی در این حوزه مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه نیازمند روشی برای حضور دائمی افراد در محیط کتابخانه‌های عمومی هستیم، افزود: کتاب‌های مرجع در کتابخانه‌های ما بسیار کم است.

معاون سیاسی فرماندار ساری با اشاره به اینکه کتابخانه باید بر اساس نیازهای روز کتاب‌ها را تامین کند، گفت: میل و نیاز مخاطب مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه آسیب‌های کتابخوانی در موبایل و تبلت برای جامعه بیان شود، تصریح کرد: ضمن اینکه بسیاری از مطالب در فضای مجازی از منبع مناسب برخوردار نیست و جایگزین کتابخوانی نمی‌شود.

حسن زاده با گرامی داشت هفته کتاب و کتابخوانی گفت: نمایشگاه کتاب ساری از بیستم آبان ماه به مدت یک هفته برگزار می شود.

معاون فرهنگی شهرداری ساری هم در این نشست اظهار کرد: آمار کتابخوانی به‌روز و صحیح نیست و باید با تغییر ذائقه، فرهنگ مردم را به سمت مطالعه سوق دهیم.

محمد محبوب با بیان اینکه ذائقه مردم تغییر کرده، افزود: نبایدمنتظر باشیم مردم به کتابخانه‌ها بیایند خودمان به درون مردم برویم.

وی با تاکید بر راه اندازی اتوبوس‌های کتاب، گفت: مساجد به مکان فرهنگی و مطالعه تبدیل شود.

این مسئول با بیان اینکه بوستان‌های ما ظرفیت خوبی برای تبدیل شدن به فضای مطالعه دارد، خاطرنشان کرد: از کارهای خلاقانه در افزایش سرانه مطالعه نباید غافل شد.

در این نشست رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان ساری اظهار کرد: یکی از شاخص های مهم در ارزیابی سرانه مطالعه مفید هر جامعه ای، شاخص عضویت در کتابخانه های عمومی است.

علیزاده با بیان اینکه این شاخص از طریق نسبت تعداد عضو به کل جمعیت یک محدوده خاص جغرافیایی تعیین می شود، افزود: بدین ترتیب با توجه به جمعیتی بالغ بر 504 هزار نفری شهرستان ساری و تعداد عضویتی برابر با 10 هزار نفر، نسبت تعداد عضو به کل جمعیت شهرستان برابر 2 درصد از جامعه تحت پوشش بوده که این میزان با رقم 35 درصدی سند چشم انداز فاصله زیادی را نشان می دهد.

وی گفت: این رقم برای مازندران با جمعیتی بالغ بر سه میلیون نفر، 3.75 درصد و در سطح کشور 2.31 درصد است و این آمار نشان دهنده فاصله چشمگیر درصد عضویت واقعی از وضعیت مطلوب است.

این مسئول با اشاره به اینکه شاخص بعدی در تحلیل وضعیت سرانه کتابخوانی، شاخص فضای کتابخانه ای یا همان زیربنای کتابخانه عمومی است، تصریح کرد: در ساری به ازای هر صد نفر 1.15 متر فضای کتابخانه ای داریم که با رقم 8 متر مربع برای هر صد نفر تفاوت قابل توجهی دارد.

علیزاده با بیان اینکه متراژ واقعی زیربنای کتابخانه های عمومی شهرستان ساری در حال حاضر پنج هزا رو 44 متر مربع است در حالی که باید 40 هزار و 344 متر مربع باشد، ادامه داد: این رقم برای مازندران معادل 1.54 متر مربع و در کشور هم 78 صدم مترمربع است.

وی با اشاره به اینکه منابع کتابخانه ای هم شاخص دیگری در ارزیابی سرانه مطالعه مفید است، خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد 184 هزار و 360 جلد منابع کتابخانه ای و جمعیت بیش از 504 هزار نفری شهرستان ساری، سهم هر ساروی 36 صدم درصد جلد کتابخانه ای است.

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان ساری گفت: تعداد مطلوب منابع کتابخانه ای در شهرستان ساری باید بیش از 2 میلیون جلد کتاب باشد که منابع موجود تنها 8 درصد آن را تشکیل می دهد.

وی در پایان یادآور شد: در هفته کتاب بیش از 40 برنامه توسط اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ساری برگزار می شود.


برگزاری نمایشگاه کتاب ساری از بیستم آبان ماه

برگزاری نمایشگاه کتاب ساری از بیستم آبان ماه

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آخرین اخبار

افزایش ورود 30درصدی گردشگران به استان
طرح اطلس کشاورزی شهرستان ساری تدوین شود
پیام تبریک سرپرست فرمانداری ساری به‌مناسبت ۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی ایران
بازاریان مازندران پیشتاز ترویج استفاده از کالای ایرانی در کشور شوند
حمایت از کالای ایرانی سبب رونق تولید و اشتغال می شود
ورود ۱۰۰ هزار گردشگر نوروزی به شهرستان ساری
بازدید فرماندار ساری و اعضای ستاد تسهیلات سفرشهرستان ساری از کمپ های مستقر در سطح شهرستان
ساری آماده میزبانی از گردشگران نوروزی است
سرپرست فرمانداری ساری در مزار شهدا حضور یافت
سرپرست فرمانداری ساری منصوب شد
فرماندار مرکز استان در پیامی درگذشت پدر شهیدان عبوری را تسلیت گفت
فرماندار ساری حادثه سقوط هواپیما یاسوج را تسلیت گفت
شهادت حضرت فاطمه (س) تسلیت باد
✴️ ششمین جلسه شورای عالی ورزش و ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان ساری برگزار شد
پیام تشکر فرماندارمرکز استان از حضور حماسی مردم در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن

آمار سایت

امروز997
مجموع5240666

تمامی حقـوق این سـایت متعلق به فرمانداری شهرستان ساری می باشد . طراحی ، اجرا و پشتیبانی: مازندنت ساری